Ako vybrať správny matrac ?

V posteli trávime tretinu života a niektorí z nás i viac :-) Je preto kriticky dôležité pre naše pohodlie a hlavne pre zdravie našej chrbtice, aby matrac, na ktorom ležíme, bol pre nás ten najvhodnejší! Veľké množstvo bolestí, chorôb a zdravotných problémov vzniká práve z nevhodného šetrenia na nepravom mieste, keď si kúpime drahú posteľ a do nej ten najlacnejší matrac.

Nejlepší matrac na svete

Ak Vám niekdo tvrdil, že najlepší matrac je jeden konkrétny, neverte mu. Neexistuje „najlepší“ matrac. Každý z nás je iný, takže pre každého je najvhodnejší iný matrac. V ďalších riadkoch preberieme prednosti a zápory jednotlivých materiálov, z ktorých sa matrace vyrábajú. Tiež nezabúdajte, že okrem výberu matraca je rovnako dôležité i na čo matrac položíte. Ani na roštoch sa nevypláca príliš šetriť.

Okrem materiálu je dôležitým parametrom, koľko má matrac zón. Zóny sú v podstate úseky matraca, ktoré majú rôznu tuhosť alebo profilovanie. Vzhľadom k tomu, že každá časť nášho tela je inak ťažká, je nutné, aby každá časť matraca bola inak tuhá a inak sa prispôsobovala nášmu telu. Ak tomu tak nie je, môžeme mať pocit, že je matrac na jednom mieste tvrdý a pritom v bedrovej oblasti neposkytuje dostatočnú oporu. Kvalitný matrac by mal mať aspoň 5 zón s rozdielnou tuhosťou, tie najlepšie mávajú 7 a viac. Rovnako dôležité je aj to, ako kvalitne sú jednotlivé zóny spracované.

Kvalitný matrac sa spozná tiež podľa toho, že má bodovú elasticitu. To znamená, že pri zatlačení sa neprehýba inde ako v mieste tlaku.

Pružinové a taštičkové matrace

Oba tieto typy matraca sú tvorené pružinami. Rozdiel je ale v tom, že pri taštičkových sú jednotlivé pružiny zašité do textilných vreciek - "taštičiek", ktoré umožňujú individuálne reagovať na tlak tela a optimálne tak rozložiť jeho hmotnosť. Takto taštičkové matrace obmedzujú niektoré nepríjemné efekty hlučnosti klasických pružinových matracov. Navyše je možno tento typ matraca veľmi vhodne zónovať, teda do jednotlivých častí matraca vložiť taštičky s odlišným priemerom a tuhosťou pružín.

Kladom oboch typov je výborná priedušnosť - vďaka tomu sú veľmi odolné voči výskytu roztočov, plesní a baktérií. Matrace se vyznačujú obvykle vyššou tuhosťou. Klasické pružinové matrace sa hodia skôr iba pre príležitostné spanie. Pre každodenné použitie je určite lepší taštičkový variant.

Matrace z lenivej peny

Najnovším hitom sa stali matrace z vysokoelastickej polyuretánovej, takzvanej lenivej peny. Tento materiál mení svoju tuhosť v závislosti na teplote a tlaku tela užívateľa. To znamená, že matrac pri kontakte s telesným teplom mäkkne, telu sa prispôsobí, čím dochádza k rovnomernému rozloženiu hmotnosti a skvelému vytvarovaniu podľa kriviek ľudského tela. Tým sa dokonale prispôsobí každému jednotlivcovi.

Vďaka efektu takzvaného „pomalého vracania sa do pôvodnej polohy“ obmedzuje tento typ matraca protitlak, nedochádza k narušeniu krvného obehu a naviac je eliminovaný vznik preležanín. Svalstvo je behom spánku úplne uvoľnené, čo prispieva k celkovej relaxácii organizmu a zmierneniu bolestí chrbta.

 

matrac zo studenej peny COOL

Viscoelastické matrace

Studené peny (alebo visco peny) sú niekedy označované ako HR z anglického High Resilience, teda vysoko pružné, elastické. Ako napovedá už názov, tento materiál sa dokáže pružne prispôsobiť ľudskému telu. Zároveň však vyniká pevnosťou a tvarovou stálosťou, ktorá zamedzuje nežiadúcim deformáciám. Naviac má studená pena výbornú priedušnosť, optimálne odvádza teplo a obmedzuje tým výskyt roztočov.

V zásade je možné povedať, že matrace zo studenej peny sú ďalším vývojovým stupňom klasických PUR pien, majú vylepšené vlastnosti i životnosť a môžu byť dobrou voľbou v prípade, že máme obmedzený rozpočet. Doporučujeme voliť matrace, ktoré sú zložené z viacerých typov studených pien tak, aby došlo k rozloženiu váhy tela do jednotlivých zón.

Bio pena

Novinkou sú bio peny. Tie sa vyznačujú oproti klasickým HR PUR penám vysokým obsahom prírodných olejov, majú lepšie antibakteriálne vlastnosti a sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Najznámejšie sú matrace s doskou vyrobenou z peny GREENFIRST. Tá obsahuje esencie z citrónovníka, levandule a eukalyptu, ktoré do 6tich týždňov spoľahlivo zničí všetky roztoče. O zdravotnom efektu tak nemožno pochybovať.

Latexové matrace

Medzi najluxusnejšie a najdrahšie matrace sa radia tradične matrace latexové. Vyrábané sú zo zmesí syntetického a prírodného latexu - kaučuku. Čím väčší podiel má prírodný latex v matraci, tým je výrobok kvalitnejší ale tiež aj drahší.

Silnou stránkou latexových matracov je takzvaná bodová elasticita - k deformácii materiálu dochádza iba na miestach, na ktoré je vyvíjaná sila, okolitý priestor zostáva bez deformácií. Matrac sa tak dobre prispôsobuje ležiacemu telu. Tieto ortopedické vlastnosti latexových matracov ale budú fungovať iba v kombinácii s vhodným lamelovým roštom.

Latexové matrace sa tiež vyznačujú hlavne dlhou životnosťou a veľkou mäkkosťou. Druhá menovaná vlastnosť síce môže poskytnúť viac pohodlia, ale nie je vhodná pre každého. Chrbtica niektorých ľudí vyžaduje väčšiu tuhosť matraca a tu klasický latexový matrac nemá. Pomôcť môže matrac s vloženou kokosovou doskou do stredu latexu, čo matrac posunie z kategórie veľmi mäkkých do stredne mäkkých matracov.

Určitou nevýhodou môže byť nižšia priedušnosť matraca, ktorú výrobcovia zvyšujú dodatočnými vertikálnymi otvormi v matraci.

Sendvičové matrace

Rôznosť vlastností jednotlivých materiálov využívajú takzvané sendvičové matrace. Skladajú sa z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov alebo z niekoľkých vrstiev rovnakého materiálu s rôznou objemovou hmotnosťou. Väčšinou sa k výrobe sendvičových matracov používa polyuretánová pena, studená pena, alebo lenivá pena a kokosvláknitá doska.

Sendvičové matrace umožňujú kombinovať dobré vlastnosti jednotlivých materiálov a veľmi dobre tak rozčleniť matrac do zón s rôznou tuhosťou. Zaujímavá je tiež možnosť vytvoriť matrac s tvrdšou a mäkkšou stranou (možnosť otočit a používat pre osoby s rôznymi telesnými parametrami). Podľa použitých materiálov sendviča sa môže líšiť i cena matraca, od nižších až po exkluzívne matrace.

 

sendvičový matrac REFLEX

Gélové matrace

Najnovším typom matracov sú takzvané gélové matrace. U týchto matracov je spacia plocha vyplnená gélom, ktorý je položený na nosnej doske (väčšinou PUR pena, alebo bio pena). Gél je dokonale elastický a perfektne sa prispôsobuje telu jednotlivca. Zároveň sa u týchto gélov uvádza doživotná záruka na nepreležanie materiálu! Ďalšími prednosťami sú vynikajúce hygienické vlastnosti a výnimočné schopnosti odvodu tepla, čím sa znižuje potenie.

V zásade sa jedná o najluxusnejšie matrace, ktoré sú v súčasnej dobe v ponuke.

Zdravotné matrace

Určite ste už počuli lákavé označenie „zdravotné matrace“. Pri zdravotných matracoch je nutné dávať si pozor, či sa jedná iba o reklamný trik, keď  tak niekto označí obyčajný matrac, pri ktorom deklaruje nejaké pozitívne vlastnosti, alebo sa jedná o klinicky testovaný matrac, na ktorý bol vydaný certifikát alebo posudok ministerstvom zdravotníctva.

Pri matracoch, kde prebehlo klinické testovanie a majú príslušný certifikát, je možné očakávať skutočne výnimočné vlastnosti a konštrukciu, ktorá obmedzuje tvorbu preležanín, potenia a poskytuje vhodnú oporu pre chrbticu. Tieto matrace sú vhodné pre dlhodobo chorých pacientov alebo pre ľudí a používajú sa tiež v nemocniciach a liečebňach.

Flexifoam pena

Pena Flexifoam kombinuje výhodnú cenu s novými poznatkami z oblasti materiálov a matracov.  Jej charakteristickými vlastnosťami sú vysoká priedušnosť, je pružná, čím zaručuje matracu dlhšiu životnosť, v neposlednom rade oceníte i ľahkosť peny. Vlastnosťami ju môžeme prirovnať ku studenej pene.

 

Partnerský matrac

Rozmýšlate, aký je to partnerský matrac? Sú to matrace s obojstranným použitím. Väčšinou sa jedná o matrace s rozdielnymi tuhosťami. Každý z partnerov si tak môže vybrať stranu matraca s tvrdosťou, aká mu vyhovuje. Muž má obvykle väčšiu váhu ako jeho partnerka, preto je pre neho vhodnejšia tvrdšia strana matraca. Ženy zase preferujú spanie so strednou alebo mäkšou tuhosťou. Bežný rozmer partnerského matraca je 80 x 200 alebo 90 x 200. Sú preto optimálnou voľbou do manželských postelí, kde každý z partnerov bude mať svoj vlastný matrac. Do manželských postelí s vnútorným rozmerom 160 x 200 odporúčame dva matrace 80 x 200, do postelí s plochou na spanie 180 x 200 sú zase vhodné dva kusy 90 x 200 cm. Nad kúpou jedného veľkého matraca ani neuvažujte. Okrem prispôsobenia tuhosti každému z partnerov majú dva matrace aj výhodou v tom, že sa s nimi omnoho lepšie manipuluje. Pri manželských posteliach je dôležité, aby mali oba matrace rovnakú výšku. U partnerských matracov táto starosť odpadá, pretože oba partneri majú rovnaký matrac, len každý má nastavenú tuhosť, ktorá mu vyhovuje. Samozrejme aj matrace pre partnerov môžu mať neštandardné rozmery. Tie sa však vyrábajú priamo na požiadavku zákazníka.

Matrac pre deti

Matrac je pre kvalitný spánok a dostatočný oddych veľmi dôležitý. U deti čiastočne ovplyvňuje zdravý vývoj a rast. Vhodný matrac pre deti by mal telíčku priniesť nielen uvoľnenie ale i vhodnú oporu. Vzhľadom na to, že deti neustále rastú a často počas spánku menia svoju polohu, nie je potrebné, aby bol matrac profilovaný na anatomické zóny. Pri výbere detského matraca pozeráme v prvom rade na vhodnú veľkosť do postieľky. Matrac má byť v postieľke pevne umiestený bez akýchkoľvek medzier medzi matracom a rámom postele, aby nedošlo k nejakému zraneniu.  Ďalej je vhodné si všímať tuhosť matracu. Pre deti sú vhodné matrace so strednou prípadne tvrdšou tuhosťou. Vhodné sú materiály ako latex, rôzne studené peny, sendvičové matrace prípadne spojenie uvedených materiálov a kokosového vlákna, ktoré dodá matracu väčšiu tuhosť.  Ideálne je, ak je matrac obojstranný s rôznymi tuhosťami, takto je možné sa prispôsobiť aktuálnym potrebám dieťaťa.  Je dôležité, aby mal detský matrac snímateľný a prateľný poťah. V ponuke sú aj rôzne matracové chrániče, ktoré sú vysoko absorpčné, čím znižujú riziko tvorby roztočov a plesní.

Lamelové matrace

Tieto matrace by sme mohli označiť za absolútnu novinku vo svete matracov. Matrac, ako už z názvu vyplýva, je vo vnútri vybavený ortopedickým lamelovým roštom. Rošt dodáva matracu významné ortopedické vlastnosti, má vysokú kopírovateľnosť tela, ktorú oceníte najmä počas spánku na boku. Lamelový matrac tvoria tri vrstvy. Materiál ložnej plochy je často na výber, pre ženy sa odporúča jemnejší latex, pre mužov masážna PUR pena. Spodnú vrstvu tvoria pružiace nosníky s rôznou tuhosťou. Rozlišuje sa podľa váhového zaťaženia: do 60 kg, 60-80 kg, nad 80 kg a špeciálne nosníky pre ľudí s váhou väčšou ako 120 kg. Nosníky sú vyberateľné, takže je možné si navoliť tuhosť matracu podľa vlastných potrieb. Pod tento matrac, tak ako u ostatných matracov, je potrebné umiestniť rošt.

Je výška matraca dôležitá?

ÁNO. Kvalitný matrac by sa mal telu spiaceho prispôsobiť. Čím vyššia výška, tým sa matrac dokáže lepšie prispôsobiť. Pri štandardnej váhe dospelého človeka by mala byť minimálna výška jadra aspoň 12 cm. Platí pravidlo, že čím vyššia váha spiaceho, tým vyšší by mal byť matrac. Matracom sa dá prispôsobiť aj výška ložnej plochy. V prípade postelí s nízkym umiestnením rošta sú vhodnejšie matrace s väčšou výškou. Napríklad, máme posteľ s nízko umiestnením roštom len vo výške 25 cm od zeme, dokúpime k nej matrac s výškou jadra 25 cm a dostaneme tak výšku lôžka slušných 50 cm.

 

vysoký matrac Highclass

 

Všetky typy matracov jednoducho a za výhodnú cenu kúpite na webe Nábytok a Interiér. Prajeme príjemný nákup.

Váš tím pre lepšie bývanie
041 202 34 56 0911 73 57 12
Prihlásiť
Otvoriť/Zatvoriť menu