Detské izby – lacné, krásne, praktické

Deti sú naša budúcnosť a naša radosť. Ale tiež aj bezodná banka na peniaze, do ktorej je možné vkladať a vkladať, pretože ako deti rastú, tak rastú aj ich nároky a čo si budeme hovoriť, je ťažké hovoriť NIE milovanému synovi alebo dcére. Pri zariaďovaní detskej izby je potrebné zvážiť niekoľko kritérií. Je to najmä cena, praktickosť alebo užitkové vlastnosti a dizajn. Ako ďalšie kritéria pri posudzovaní vhodnosti nábytku môžu byť kvalita a materiály, z ktorých je nábytok vyrobený.

Kvalita a trvanlivosť detskej izby

Čo sa týka trvanlivosti, je potrebné si uvedomiť, že tzv. morálne zastarávanie detského nábytku je obvykle podstatne rýchlejšie ako fyzické opotrebenie materiálu. Inak povedané, keď mal Váš syn 6 rokov, páčila sa mu farebná, roztomilá izba JAKUB a plakal tak dlho, pokiaľ ste mu ju nekúpili. A verte tomu, že rovnako intenzívne bude plakať, keď mu bude 11, bude si chcieť priviesť kamarátov do svojej izby a vy odmietnete 5 rokov „starú“ izbu vyhodiť a dať mu tam menej divokú izbu GUS-GUS, ktorá podľa neho lepšie zodpovedá je statusu dospievajúceho chlapca alebo ako by ste povedali vy  „puberťáka“. A nakoniec v jeho 16-tich, s príchodom prvej slečny, Vás osočí z infantilnosti a nevkusu, v horšom prípade Vám vynadá, prečo ste mu rovno po narodení nekúpili niečo ako študentskú izbu ENYO.
Z uvedeného vyplýva, že hoci je kvalita prevedenia a materiálu dôležitá, neplánujeme obvykle, že postieľka, čo sme dieťaťu kúpili v 5-tich rokoch mu vydrží až do svadby. Preto je lepšie sa pri výbere detských izieb zamerať na iné parametre.

detska izba gus-gus

Cena

Nie je vôbec zlé, pokiaľ chceme pri nákupe detskej izby ušetriť. Naopak, odvrhneme výčitky svedomia, že nekupujeme pre milované deti tú najdrahšiu izbičku na trhu, pretože ako sme si už povedali – nekupujeme nábytok na 20 rokov a investovať do neho celú výplatu, môže byť zbytočné. Najlacnejšie detské izby na trhu sú vždy tie, ktoré sa kupujú ako celok bez možnosti prílišných zmien alebo kombinácii. Ideálnym príkladom je detská izba DOMINO, ktorú ponúkame ako kompletnú izbu pre dieťa s posteľou vrátane úložného priestoru v podobe dvoch zásuviek, šatníkovej skrine, regálu a police, teda všetko, čo dieťa potrebuje, za neuveriteľnú cenu necelých 300 €. Na výber sú 3 farby. Pre dievčatá zvolíme pravdepodobne oranžovú, pre chlapca skôr zelenú, prípadne pokiaľ chceme izbu využiť viackrát, tak vyberieme béžovú. Sektorové detské izby, ktoré je možné zostaviť z 10-30 skriniek, obvykle nie sú najlacnejšie, ale zase je možné si ich prispôsobiť na mieru Vašej izby. Je možné najskôr kúpiť len to najnutnejšie ako napr. posteľ a potom neskôr v rovnakom dizajne dokúpiť písací stôl či komodu. Medzi tie najlacnejšie detské sektory môžeme zaradiť detskú izbu SUNNY, ktorá je kompromisom medzi výhodnou cenou a jednoduchosťou.

detska izba gimmi

Praktické detské izby

Výrobcovia už pochopili, že detská izba musí spĺňať vysoké nároky na praktickosť a predháňajú sa vo vymýšľaní praktických kúskov a nápadov. Medzi takýmito výrobcami vyniká firma DigNet, ktorá sa zameriava na „lepšie detské izby“ s vynikajúcim pomerom cena/kvalita. Za nápadité riešenie nábytku môžeme uviesť napríklad úchytky skriniek, ktoré poslúžia aj ako vešiaky. Nájdete ich u detského sektoru IXO. Určite to poznáte: Vojdete do detskej izby a na každej kľučke visí košeľa či nohavice. Čo s tým? Prevychovať? Alebo radšej povýšiť detskú hravosť na cieľ a dať im úchytky, ktoré sú priamo určené na vešanie oblečenia? Osobne to hodnotím ako zaujímavý nápad. Ako ďalší zaujímavý nápad považujeme inovatívne riešenie šatníkovej skrine v podobe šatníka. Určite si Vaša dcéra všimla, že maminka pravidelne mizne v malej miestnosti, kde má všetky svoje topánky a šaty, keď si chce obliecť niečo pohodlné. Skriňa IXO to umožní aj Vášmu dieťaťu. Po otvorení šatníkovej skrine sa dieťaťu ponúkne úchvatný pohľad na malú miestnosť, do ktorej sa dá vojsť. V skrini sa nachádza botník, regál, šatníková tyč, zrkadlo a dokonca vlastné osvetlenie. Klasickým a osvedčeným nápadom je úložný priestor pod detskou postieľkou. Konečne miesto na všetky hračky, knižky a ďalšie potrebné veci, ktoré dieťa chce mať stále pri sebe. Detské izby, ktoré ponúkajú posteľ so zásuvkou, alebo postieľku s úložným priestorom, je už veľa. Medzi najpredávanejšie patrí LIMO, PIKY a ďalšie.

studentska izba piky

Dizajn detských izieb

Posledným kritériom by tak mal byť dizajn izby. Dôležitý je tvar úchytiek, ktoré by nemali byť príliš ostré a pre veľmi živé deti je lepšie siahnuť po úchytkách zapustených priamo do skrinky, ktoré takmer neodstávajú od dvierok a nehrozí žiadny úraz. Takýmito úchytkami je vybavená napríklad detská izba MIKI. Pri výbere detskej izby je významnejšia farba nábytku než úchytka. Pretože farby výrazne vplývajú na ľudí a najmä na deti. Väčšina detských izieb sa vyrába v niekoľkých farbách a niektoré majú i farebné úchytky. Je treba vedieť, že niektoré farby pôsobia upokojujúcim vplyvom, ktoré môžeme vidieť napríklad u izby GRAFFI. Výrazná línia farebných úchytiek v kombinácii s modernou šedou farbou u izby PLANEO vycibrí vkus Vášho dieťaťa a povzbudí jeho túhu poznávať. Dieťa, ktoré vyrastie v takejto nadčasovej izbe sa v živote určite nestratí. Svieža farba limetky u izieb LIMO a jeho čisté línie naopak povzbudzujú k aktivite a poriadkumilovnosti.

detská izba limo

Na čo nezabudnúť

Pri plánovaní izby je potrebné myslieť na to, čo všetko náš syn či dcéra budú potrebovať. Samozrejmosťou je posteľ. Ideálne s úložným priestorom a dobrým matracom, ktorý nie je napevno pripevnený k posteli, aby ho bolo možné v prípade potreby jednoducho vymeniť. Aspoň pokiaľ myslíme na zdravý vývoj chrbtice dieťaťa. Ďalej je to šatníková skriňa, kde by sa mali nachádzať rovnako police ako aj vešiaková tyč. Pokiaľ šatníková skriňa má iba jednu policu či zásuvku, je vhodné zadovážiť komodu, ktorá poskytne dodatočný úložný priestor. Samozrejmosťou je písací stôl, kde si môže dieťa písať domáce úlohy, uskladňovať veci do školy, prípadne tam umiestniť počítač. Okrem vyššie uvedeného nábytku, môžeme uvažovať aj o regáloch a policiach. Pri otvorenom úložnom priestore však treba myslieť na to, že je na ňom všetko vidieť. Pokiaľ teda Vaše dieťa neoplýva poriadkumilovnosťou a Vám sa nechce utierať prach namiesto neho, tak nebudú otvorené regály a police pôsobiť v jeho izbe najlepšie. V takýchto prípadoch sa viac oplatí dokúpiť jednu komodu alebo kontajner so zásuvkami . Samozrejmosťou je stolička. Pre zdravie dieťaťa je lepšia kancelárska stolička než jedálenská. U detí všeobecne platí, že čím viac úložného priestoru, tým lepšie. Jednoduchšie sa tak udržuje poriadok a taktiež je to pozitívne pre ich vývoj, kde sa ľahšie naučia, že všetko má svoje miesto. Netreba teda šetriť na komodách a skrinkách, aspoň pokiaľ nám to priestor miestnosti dovolí. Odmenou nám bude zdravé a šťastné dieťa.
detska izba DOMINO
Šťastnú ruku pri návrhu a výbere detskej izby praje za tým Bývaj s nami

Ing. Jaroslav Leuko

041 202 34 56 0911 73 57 12
Prihlásiť
Otvoriť/Zatvoriť menu