Ako si navrhnúť kuchyňu?

Chcete mať kuchyňu vytvorenú podľa vašich potrieb? S našim návodom si môžete sami navrhnúť kuchyňu, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky.

Na prípravu návrhu potrebujeme meter, štvorčekový papier, ceruzku, gumu a v neposlednom rade vedieť ako miestnosť, kde chceme mať kuchyňu, vyzerá (vývody eletriny, plynu, vody, odpadov a pod.). Pri návrhu kuchyne pracujeme v troch etapách:

 

A. Rozmer miestnosti

 1. Vyberieme vhodnú mierku. Najjednoduchšie je, keď mierku prispôsobíme štvorčekovému papieru, napríklad 1 štvorček na papieri = 10 cm. Takto si môžeme ľahko preniesť potrebné rozmery na papier, napr. skrinka so šírkou 40 cm bude na papieri roztiahnutá na 4 štvorčeky.
 2. Starostlivo si zmeriame steny v miestnostia jej rozmery, prispôsobené našej mierke, prenesieme na pripravený papier.
 3. Do náčrtu treba zakresliť aj to, kde sú umiestnené dvere, okná, radiátory, vývod vody, odpadov, plynu, elektriny, odsávania a ďalšie prekážky.
 4. Všetko si pre kontrolu ešte raz zmeriame a zistíme či sú steny v miestnosti rovne prípadne či zvierajú pravý uhol. V prípade, že sú steny veľmi krivé alebo nezvierajú pravý uhol, montáž kuchyne zveríme odborníkovi. Pravý uhol stien zistíme pomocou rôznych uhlomerov alebo jednoducho, keď od rohu miestnosti odmeriame 2 metre na každú stranu. Tieto body by myli byť od seba vzdialené cca 283 cm (+/- 2cm). Zistenie pravého uhla môžeme vidieť na obrázku.
Rozmer miestnosti

B. Dolné skrinky a ich rozmiestnnie

 1. Pred nákresom dolných skriniek do nášho náčrtu si treba uvedomiť niektoré fakty. Väčšinou majú dolné skrinky hĺbku 45-50 cm. Treba brať do úvahy aj to, že pracovná doska presahuje skrinku. V prednej časti nechávame presah pracovnej dosky cca 2-3cm. Za skrinkou by sme mali nechať presah pracovnej dosky 7-13 cm, v tomto priestore zakryjeme rôzne nerovnosti, trubky a pod.
 2. Na papier si načrtneme rozmiestnenie dolných skriniek, ktorých rozmer prispôsobíme našej mierke. Pri skrinke so šírkou 40 cm predpokladáme celkovú hĺbku 60 cm, na náčrte to bude 4 x 6 štvorčekov.
 3. Myslíme na to, že kuchyňa musí mať priestor pre spotrebiče na varenie (sporák, varná doska, trúba, digestor), drez a pracovný priestor. Ďalej ešte môžeme umiestniť chladničku, stôl a stoličky.
 4. Je dobre dodržiavať nasledujúce pravidlá:
 • sporák dávame ďalej od drezu, pri používaní by sa mohli vzájomne znečisťovať,
 • sporák tiež neumiestňujeme ku chladničke, teplo zo sporáku by mohlo zhoršiť funkčnosť chladničky,
 • je dobre mať nad sporákom digestor na odsávanie pár počas varenia; vedľa drezu je dobre nechať miesto na odkvapkávač mokrého riadu – pokiaľ nie je súčasťou drezu,
 • sporák dávame ku vývodu elektriny či plynu, drez zase ku vývodu vody a odpadov,
 • v kuchyni je dobré mať minimálne jednu skrinku so zásuvkami na odkladanie príborov a iného kuchynského náradia,
 • pri rohovej kuchyni neumiestňujeme zásuvkovú skrinku do rohu – prekážala by skrinke oproti,
 • pre pohodlný pohyb po kuchyni nechávame pred skrinkou priestor aspoň 100-120 cm, myslíme na to aj pri rozmiestňovaní protiľahlých skriniek, stola, chladničky.

Na obrázku máme rozmiestnené spodné skrinky, sporák a drez.

Rozmiestnenie spodných skriniek

 

C. Rozmiestnenie horných skriniek a ďalších častí kuchyne

 1. Ak chceme mať v kuchyni stoly, stoličky, chladničku a pod. je dobré si ich do nákresu zakresliť, aby sme sa uistili, že máme dostatok priestoru. Pre pohodlný pohyb v kuchyni nechávame pred skrinkou aspoň 100-120 cm priestor.
 2. Horné skrinky vo väčšine prípadov umiestňuje tak, aby boli v súlade so spodnými. Obvykle nevyzerá dobre ak majú horné a spodné skrinky inú šírku. Horné skrinky majú menšiu hĺbku ako spodné, najčastejšie sú 30 cm hlboké.
 3. Vitrínu neumiestňujeme ku sporáku, pary počas varenia by zahmlievali sklo. Ak namiesto komínového digestora použijeme podvesný, umiestníme nad neho adekvátnu digestorovú skrinku.
 4. Prekontrolujeme si návrh, či v ňom máme zahrnuté všetky dôležité časti kuchyne. Kuchyňu si môžeme načrtnúť aj z iných uhlov pohľadu.

V konečnom obrázku už máme umiestnené všetky časti kuchyne.

kompletný návrh kuchyne

 

Takto navrhnutá kuchyňa nám uľahčí nákup kuchynského nábytku. Tím www.nábytok-a-interier.sk Vám s výberom konkrétnej kuchyne veľmi rád pomôže.

041 202 34 56 0911 73 57 12
Prihlásiť
Otvoriť/Zatvoriť menu